Haber

Binyamin Netanyahu’nun evi önünde protesto

Cumartesi akşamı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ikametgahı önünde protesto gösterisi düzenlendi. İsrail ZamanlarıGazete, Netanyanu’nun istifasını isteyen grup ile polis arasında çatışma çıktığını, göstericilerin güvenlik şeridini geçmeye çalıştığını ve 3 kişinin geçici olarak gözaltına alındığını duyurdu.

Göstericiler, radikal İslamcı Hamas’ın İsrail tarihinin en korkunç katliamı olan 7 Ekim saldırılarını gerçekleştirebilmesi nedeniyle Netanyahu yönetimini sert bir şekilde eleştiriyor ve İsrail ile Hamas arasında esir değişimi talep ediyor. İsrail’in verdiği bilgiye göre Hamas, 7 Ekim saldırılarında 240 İsrailliyi rehin alarak Gazze’ye götürmüştü. Rehineler arasında çocukların da olduğu belirtiliyor.

Tel Aviv’in yanı sıra İsrail’in diğer kentlerinde de Netanyahu karşıtı gösterilerin düzenlendiği bildiriliyor. Göstericiler, Başbakan Netanyahu’dan “yanıldığını kamuoyuna açıklamasını” talep etti.

Protestolardan kısa bir süre önce İsrailli rehinelerin aileleri Netanyahu ile görüşerek Başbakan’dan esir değişimi talebinde bulunmuştu. Netanyahu ise Hamas İsrailli rehineleri serbest bırakana kadar Gazze Şeridi’nde ateşkesi kabul etmeyeceğini açıkladı.

ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa’da da protestolar yaşandı

Filistinlilere yönelik takviye gösterileri dünya çapında devam ediyor. ABD’nin (ABD) başkenti Washington’da dün binlerce kişi Gazze Şeridi’nde ateşkes ilan edilmesi için protesto eylemi yaptı. Gösteride ABD Başkanı Joe Biden ateşkese destek çağrısı yapmadığı için eleştirildi. Biden, Gazze’ye insani yardım ulaştırılması için insani yardıma ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştı.

Gazze Şeridi’nde artan ölüm sayıları ve bölgeden gelen yıkıcı görüntüler nedeniyle dün ABD’nin yanı sıra Almanya, Fransa ve İngiltere’de de protesto gösterileri düzenlendi.

“Gazze’de her gün 420 çocuk ölüyor veya yaralanıyor”

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

dpa/HT,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu