Haber

Cüneyt Çakır 2023’te hangi lige gitti, hangi ülkede görev yapıyor? Cüneyt Çakır Gürcistan’a gitti mi?

Türk futbolunun efsane hakemi Cüneyt Çakır büyük bir sürpriz yaptı. FIFA lisanslı eski hakem, Gürcistan Futbol Federasyonu tarafından Merkez Tahkim Kurulu Başkanlığı’na atandı. Peki Cüneyt Çakır 2023’te hangi lige gitti, hangi ülkede görevi var? Cüneyt Çakır Gürcistan’a gitti mi? Bilgi burada…

CÜNEYT ÇAKIR HANGİ ÜLKEDE ÇALIŞACAK, 2023’E HANGİ LİG GİDİYOR?

Gürcistan Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı’na FIFA lisanslı eski hakem Cüneyt Çakır atandı.

Federasyondan yapılan açıklamada, “Gürcistan Futbol Federasyonu hakem dairesine eski FIFA (2006-2022) ve UEFA (2010-2022) hakemi Cüneyt Çakır başkanlık edecek. Tecrübeli hakem bugün SFF Genel Sekreteri ile gerçekleştirildi. Crystalbeth Ulusal Lig ve Crystalbeth Ulusal Lig 2 hakemleri bir toplantıda tanıtıldı.” kelimeler kullanıldı.

2006 yılında FIFA rozetini alan Cüneyt Çakır, Haziran 2011’de UEFA tarafından UEFA Seçkin Hakem kategorisine yükseldi. Çakır, 2014 ve 2018 Dünya Kupası maçlarında da görev yaptı.

CÜNEYT ÇAKIR KİMDİR?

Cüneyt Çakır (d. 23 Kasım 1976, İstanbul), Türk eski futbol hakemi ve sigortacıdır.

Aslen Derepazarı’lı olan babası, eski hakem ve MHK eski başkan yardımcısı Serdar Çakır’dır. Kariyerinde Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile birlikte UEFA Avrupa 21 Yaş Altı Şampiyonası, FIFA U-20 Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Şampiyonası olmak üzere 5 yarı final hakemliği yapan Cüneyt Çakır, FIFA’nın atanması UEFA Avrupa Şampiyonası’nda ilk FIFA Dünya Kupası’nda görev alan Doğan Babacan’dan sonra ikinci Türk hakemdir. Duran ve Ongun, FIFA Dünya Kupası’nda yer alan baş yardımcı hakemler olarak tescillendi. Cüneyt Çakır, 6 Haziran 2015’te Şampiyonlar Ligi Finali’nde Barcelona-Juventus maçını grubuyla birlikte yönetti ve Şampiyonlar Ligi finalini yöneten ilk Türk hakem oldu.

2021 yılında Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından 21. yüzyılın en iyi ikinci hakemi seçildi. 2001-2020 ortasını kapsayan ve komite oylarıyla belirlenen en nitelikliler sıralamasında Alman Felix Brych 141 puanla birinci, Cüneyt Çakır 140 puanla ikinci, İngiliz hakem Howard Webb 137 puanla üçüncü oldu. .

9 Ağustos 2023’te Gürcistan Futbol Federasyonu MHK lideri olduğu açıklandı.

hopahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu