Ekonomi

ETF’ler, ülkeler ve şirketler 175 milyar dolarlık Bitcoin tutuyor

VanEck, yeni raporunda ETF’lerin, ülkelerin ve şirketlerin elinde yaklaşık 175 milyar dolarlık Bitcoin bulunduğunu söylüyor.

VanEck yeni raporunda ETF’ler ülkeler, kamu ve özel şirketler tarafından şu anda toplam 175 milyar dolarlık Bitcoin tutulduğu söylendi. Bitcoin spot ETF ürünü de olan VanEck şirketinin yeni paylaştığı raporda, ülkelerin elindeki Bitcoin değeri 40 milyar dolar olarak gösterildi. Ayrıca raporda şu ifadelere yer verildi:

“Kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin’e olan ilgi de arttı. Hedge fonları, varlık yönetimi firmaları ve bağışlar, Bitcoin’in bir değer deposu olarak potansiyelini giderek daha fazla kabul ediyor. Şu anda ETF’ler, ülkeler, kamu ve özel şirketler tarafından yaklaşık 175 milyar dolar değerinde Bitcoin tutuluyor.”

175 milyar dolarlık rakam şu anda yaklaşık olarak Bitcoin arzının %15’ine denk gelmektedir. VanEck, Ocak ayında işlem görmeye başlayan bir spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) yayımladı. The Block Data Dashboard’a göre fonun yönetimi altında 600 milyon dolarlık varlık var. VanEck ayrıca Bitcoin’in neden bir ödeme şekli olarak kabul edildiğini ve ortalama bir kişinin kullanımını daha kolay hale getirmek için altyapının oluşturulduğunu belirterek “Artık yatırımcılar ve işletmeler Bitcoin’i her zamankinden daha fazla kabul ediyor.” dedi.

Son olarak Perşembe günü itibarıyla Bitcoin’in toplam piyasa değeri yaklaşık 2,15 trilyon dolar. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatı, bu hafta 64.000 dolardan 57.000 dolara kadar düştü. Bu haberin yazıldığı sırada ise BTC, %1,97 artışla 57.900 dolardan işlem görüyor.

Bu haber ilk olarak Yoyodex sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu