Haber

Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto: AB’nin yaptırım politikası başarısız oldu

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Belarus’un başkenti Minsk’e giderek mevkidaşı Sergey Aleynik ile görüştü.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Macar diplomat, “Yaptırım politikasının kesinlikle başarısız olduğu görüşünü savunuyoruz. Bu siyasi bir açıklama değil. Bu bir gerçek” ifadesini kullandı.

AB ekonomisinin yaptırım politikası yüzünden büyük kayıplar verdiğini kaydeden Szijjarto, “Dolayısıyla bize kalsa yaptırım paketleri artık olmazsa çok seviniriz” dedi.

Bakan, Macar ekonomisine zarar verecek ve ülkenin Rusya ve Belarus’la işbirliğini kısıtlayacak tedbirlerin 14. yaptırım paketine dahil edilmesine izin vermeyeceklerini ekledi.

Batı ülkeleri, Ukrayna’daki özel askeri harekatı gerekçe göstererek Rusya ve Belarus’a yönelik yaptırımları güçlendirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkeyi çevreleme ve zayıflatma politikasının Batı’nın uzun vadeli stratejisi olduğunu, ama yaptırımların tüm dünya ekonomisine zarar verdiğini dile getirmişti. Putin, ABD ve müttefiklerinin temel amacının milyonların yaşamını kötüleştirmek olduğunu söylemişti.

Öte yandan Rusya, Batı’nın baskısıyla baş ediyor. Avrupa ülkelerinde, yaptırımların etkisiz olduğu yönünde görüşler dile getiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu