Ekonomi

Malatya’da hayvan yetiştiricileri çoban bulmakta zorlanıyor

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri İhsan Akın, kentteki birçok hayvan yetiştiricisinin 20-25 bin TL maaşla çalışacak çoban bulmakta zorluk çektiğini açıkladı.

Hekimhan Yama Dağı’nda hayvan yetiştiricileriyle bir araya gelen Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri İhsan Akın, yaptığı açıklamada 20-25 bin TL maaşa çalışacak çoban bulamadıklarını söyledi.

Açıklamasında üretime vurgu yapan Akın, “Yetiştiricilerimiz çoban bulamadıkları için hayvanlarını yalnız bırakamıyorlar. Bazen hastalanıp hastaneye götüremiyorlar ya da cenazeleri var cenazeye katılamıyorlar. Bu sorun Türkiye genelinde yaşanan bir sorundur ve çözülmesi gerekmektedir.”

20-25 bin TL maaşla çalışacak çoban bulamadıklarını belirten Akın, “Paradan ziyade bu mesleği yapan çok az insan kaldı. Birkaç Afgan vardı, onları da evlerine gönderiyorlar.” İthal çoban getirileceği söylendi ama rafta kaldı. Devletimizin bize çoban bulma imkanını sağlamasını istiyoruz.” “Çobanlardan destek var ama maalesef yeterli değil. Özellikle hayvancılıkla uğraşan ailelerdeki kadınların sigortalı olmasını istiyoruz. Kadınlar sigortalı olursa bu işe gönülden sahip çıkarlar” dedi.

Hayvan üreticisi Ekrem Karadağ, en büyük sıkıntılarının çoban bulamamak olduğunu söyledi. -MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu