Sağlık

Metin Uca’nın hayatını kaybetmesine neden olan şah damarı tıkanıklığı nedir? Tedavisi nedir?

Ünlü oyuncu ve sunucu Metin Uca’nın ölümüne neden olan şah damarı tıkanmasının belirtileri ve tedavisi hakkında detaylar ?

Kaynak: https://twitter.com/kardiyobey

Doç. Dr. Muhammed Keskin, Metin Uca’nın ölümüne sebep olan şah damarı tıkanıklığı hakkında Twitter’dan bilgi verdi.

Şah damarları boynumuzun her iki yanında bulunan ve beyne kan akışını sağlayan ana arterlerdir. Şah damarı arterlerinin iç yüzeyi normalde pürüzsüzdür.

Şah damarı tıkanmasının en sık nedeni ateroskleroz yani atardamarların sertleşmesi ve plak oluşumudur. Bu plaklar yırtılırsa üzerlerinde pıhtı oluşabilir. Pıhtılar zamanla büyüdüğünde yırtılma ve pıhtılaşma riskini artırır.

Bu riski artıran faktörler arasında sigara kullanımı, hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, alkol, stres ve hava kirliliği sayılabilir.

Bu durum genellikle şah damarında pıhtı oluşmadığı sürece herhangi bir belirtiye neden olmaz. Kalp krizi geçiren bireylerin yüzde 40’ında şah damarında daralma görülüyor.

Yüksek risk altındaki kişilerin herhangi bir belirti göstermemeleri nedeniyle yıllık kontrollerde şah damarı ultrasonu yaptırmaları çok önemlidir. Kardiyovasküler hastalığı ve bacak donması olan kişiler yüksek risk altındadır.

Pıhtı giderme tedavisi 2’ye ayrılır. Pıhtı geçtiğinde verilen tedavi ve pıhtı geçmeden önce tespit edilen tıkanıklığın tedavisi.

Pıhtı geçtiğinde izlenen yöntem, pıhtıyı kan sulandırıcılarla eritmek ya da beyne giden pıhtıların trombektomi işlemiyle uzaklaştırılmasıdır. Diğer tedavi şekli ise stent veya ameliyatla plakların açılmasıdır.

Pıhtı geçtiğinde kişi pıhtı büyüklüğüne bağlı olarak geçici veya kalıcı felç geçirir. Eğer bu tıkanıklık kişi felç geçirmeden önce tespit edilirse pıhtı stentle açılarak risk en aza indirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu