Haber

Stoltenberg’den Kiev’e ziyaret: Ukrayna’nın hak ettiği yer NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus işgalinin başladığı 24 Şubat 2022’den bu yana ilk kez Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret etti.

Stoltenberg, Mihaylov Meydanı’ndaki Anıt Duvarı’nı ziyaret etti. Rus saldırılarında hayatını kaybeden askerlerin fotoğrafları ve isimleriyle duvarın önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Stoltenberg’in Kiev ziyareti daha önce duyurulmamıştı.

“NATO, UKRAYNA’NIN HAK ETTİĞİ YERDİR”

Stoltenberg daha sonra Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy ile bir araya geldi.

Ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Kiev’de bulunmaktan onur duyduğunu belirterek, “Liderliğiniz, silahlı kuvvetlerinizin cesareti ve Ukrayna halkının dayanıklılığı hepimize ilham verdi. Savaşın başlamasından bir yıldan fazla bir süre sonra, Rusya’nın saldırganlık savaşı tarif edilemez insani acılara neden olmaya devam ediyor. Bu sabah Bucha’yı ziyaret ettim ve Orada gördüklerim beni derinden etkiledi: “Rusya’nın Ukrayna halkına yönelik vahşeti bugün de devam ediyor. Tüm sorumlulardan hesap sorulmalıdır. Ben de Ukrayna’da hayatını kaybedenler adına Anıt Duvar’a çelenk koydum. Vatanını savunurken hayatını kaybeden, yaralanan, gören, görmeyen herkese saygılarımı sunuyorum.”ifadeleri kullandı.

Stoltenberg, NATO’nun her zaman Ukrayna’nın yanında olduğunu söyledi. “2014’te Rusya’nın yasadışı olarak Kırım’ı ilhak etmesinden sonra da yanınızda olduk. Bugün Rus işgalcilere karşı kahramanca mücadelenizde ve ülkenizin savunmasında yanınızdayız. Yarın da ülkenizi yeniden inşa ederken ve çalışırken yanınızda olacağız. Ukrayna halkı için daha parlak bir gelecek için. Yıllar içinde, NATO müttefikleri onbinlerce Ukrayna askerini eğittiler. Geçen Şubat ayından bu yana NATO müttefikleri, 65 milyar Euro’su askeri yardım olmak üzere 150 milyar Euro’dan fazla sağladı. Müttefikler şimdi teslim ediyor daha fazla jet, tank ve zırhlı araç.” Bütün bunlar savaş alanında her gün gerçek bir fark yaratıyor.”söz konusu.

Savaşın ne zaman biteceğini bilmediklerini belirten Stoltenberg, şöyle konuştu: “Adil ve sürdürülebilir bir barışın önemi konusunda anlaştık. Başkan Zelensky’nin barış planını şiddetle memnuniyetle karşılıyorum. Ukrayna’nın silahlı kuvvetlerini güçlendirmeye devam etmeliyiz. Ukrayna’nın güvenliği için sağlam, güçlü düzenlemelerin yürürlükte olduğundan emin olmalıyız. Ukrayna haklı. yer.” Avrupa-Atlantik ailesidir. Ukrayna’nın hak ettiği yer NATO’dur. Ve zamanla, dayanağımız bunu mümkün kılmanıza yardımcı olacaktır. NATO bugün, yarın ve ne kadar sürerse sürsün yanınızdadır.”dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu