Dünya

Yeni araştırmaya göre dünya haritasının yeniden çizilmesi gerekebilir

önümüzdeki 77 yılda küresel ısınmaetkisi altında sıcaklıklarınızVe yağmurlarınNasıl gelişeceğine dair yeni bir çalışma, yüzyılın sonunda iklimin Dünya’nın yarısında değişeceği sonucuna vardı.

Araştırmalara göre iklimlerdeki değişim o kadar etkili olabiliyor ki gezegenin iklim haritasını yeniden çizme noktasına gelebilir.

Şu anda iklimlerin sınıflandırılması için en yaygın kullanılan sistem, Köppen-Geiger sistem. Bu sisteme göre dünya tropikal, kurak, ılıman, karasal ve kutupsal olmak üzere 5 bölgeye ayrılmıştır.

Sistem ilk olarak 1884 yılında geliştirilmiştir. Alman-Rus iklimbilimci Vladimir KöppenTarafından oluşturuldu ve o zamandan beri birkaç kez güncellendi.

Ancak araştırmanın yapıldığı yılla ilgili önemli öngörülerde bulunan araştırma, sistemin köklü bir değişime uğrayacağını öngörüyor.

Çalışmanın yazarlarına göre İngiltere ve Avrupa’yı da içine alan iklim bölgesinde önemli değişimler gözlemlenecek.

‘Avrupa ve Kuzey Amerika’da çok ciddi değişimler olabilir’

Türkiye’den de araştırmaya katılan bir ekip “Yüzyılın sonuna gelindiğinde dünyadaki karasal iklim bölgelerinin yarısına yakını farklı bir iklim kuşağına geçiş riskiyle karşı karşıya. Avrupa ve Kuzey Amerika’da da ciddi değişiklikler olabilir.”bir tahminde bulundu.

Ekibin değerlendirmesine göre, Avrupa’daki kara alanlarının yüzde 65 ila 91’inin iklim tipini değiştireceği tahmin ediliyor. Bu oran Kuzey Amerika’da yüzde 51-66’nın ortasında, dünya genelinde ise yüzde 38-48’in ortasında.

Yapılan araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda hızlanması beklenen ve dünya üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olacağı düşünülen iklim değişiklikleri, küresel ölçekte çok büyük bir kara ısınmasına yol açacak.

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, ılıman kuşak günümüzün soğuk iklim bölgelerine doğru genişledikçe Avrupa’nın daha soğuk bir kıta haline gelmesi bekleniyor.

Araştırmacılar, değişim hızının 21. yüzyıl boyunca artacağını söylüyor ve bu da savunmasız türlerin değişikliklere uyum sağlamak için çok az zamanları olduğunu öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu