Ekonomi

Borsa İstanbul tüm zamanların rekorunu kırdı

BİST 100 endeksi 6.803,37 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek 13,00 prestijiyle bir önceki kapanışa göre 112,61 puan ve yüzde 1,68 fiyat kârı ile 6.800,40 puana ulaştı. Toplam işlem hacmi ise 62,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1.27, holding endeksi yüzde 1.08 yükseldi. Segment endekslerinde en yüksek kazandıran yüzde 6,75 ile elektrik olurken, tek azalan yüzde 0,71 ile menkul kıymetler ve yatırım iştirakleri oldu.

Analistler, küresel borsaların ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklanacağı haftaya temkinli başladığını belirterek, enflasyon ve durgunluk ikileminin varlık fiyatları üzerindeki etkisinin devam ettiğine değindi.

Bugün Japonya ve Avrupa’da açıklanan berbat imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin durgunluk dalgalanmalarını tetikleyebileceğini kaydetti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günü açıklayacağı para politikası kararları ve toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın yönlendirmesinin yatırımcıların odağına yerleştirildiğini belirten analistler, Banka’nın bu toplantıdan itibaren “şahin” adımlarına son verip vermeyeceği konusunda soru işaretlerinin devam ettiğini söyledi.

Para piyasalarında fiyatlamalarda Fed’in politika faizini 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, 20 Eylül’deki toplantısında politika faizinin yüzde 83 olasılıkla sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Analistler, yurt içi gözlerin bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından açıklanacak olan yılın 3. Enflasyon Raporu’na çevrildiğini belirterek, yönlerden alınacak açıklamaların Erkan’ın deyimiyle yurt içi piyasalarda oynaklığı artırabileceğini vurguladı.

Öğleden sonra ABD’de açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BİST 100 endeksinde 6.900 seviyesinin direnç, 6.600 ve 6.500 puanlarının dayanak noktası olduğunu kaydetti.

 

dadayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu