Ekonomi

Bulgarlar, Edirne’de doyasıya alışverişin tadını çıkardı

Bulgaristan’dan Türkiye’ye her hafta gelen turistler, yaklaşan kış hazırlığı öncesi besinden giysiye kadar tüm muhtaçlıklarını Edirne’den karşılamaya devam ediyor.

Bulgaristan vatandaşları Edirne’ye akın etmeye devam ediyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren kendi araçlarıyla ve çeşit otobüsleriyle Bulgaristan’dan Türkiye’ye gümrük kapılarından giriş yapan turistler, besinden giysiye kadar birçok muhtaçlığını Edirne’den karşıladı. Edirne’ye gezmek ve alışveriş yapmak için gelen komşu ülke Bulgaristan vatandaşları, kent merkezindeki çarşı, pazarda doyasıya alışveriş yaptı. Bulgaristan para ünitesi Leva’nın Türk Lirası karşısında yükselmesini fırsat bilen Bulgaristan vatandaşları, Edirne’ye akın etmeye devam ediyor. Bulgar turist yoğunluğu Edirneli esnafında yüzünü güldürüyor.

Bulgaristan vatandaşı Naciye Ahmet, “Çocuklar için alışveriş yapacağım ayrıca hediye takımları da alacağım” dedi.

Edirne’ye pazara geldiğini söyleyen Bulgar turist Angelina Yordanova, elbiseden peynir ve kaşkavala kadar bütün ihtiyaçlarını kentten karşıladıklarını belirtti.

Tekirdağ’dan Edirne’ye gelen pazarcı esnafı Burak Karagüloğlu, pazarın yüzde 99’unun Bulgar turistlerden oluştuğunu ve işlerinin uygun olduğunu söz etti.

Eczaneden ilaç aldığını söyleyen Bulgaristan vatandaşlarından Fatme Mustafaova, çocuklar için elbise aldığını ve fiyatların biraz arttığına değindi.

Bulgarların Edirne esnafına çok yararı olduğunu vurgulayan baklavacı esnafı Yunus Kara, temel besin eserlerinden, yiyecek, elbise, beyaz eşya ve mobilya grubuna kadar bütün muhtaçlıklarını kentten aldıklarını söz etti.

Alışverişini tamamlayan Bulgarlar Avrupa’ya açılan Kapıkule, Pazarkule ve Hamzabeyli Hudut Kapılarından ülkelerine geri döndü. – EDİRNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu