Haber

CHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı’nın kurulmasına ilişkin kararın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Haber: GÜRKAN DEMİRTAŞ/ Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP, TBMM Genel Kurulu’nun Başkanlık Divanı’nın kurulmasına ilişkin kararının Anayasa’ya ve Meclis İçtüzüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Milletin iradesiyle meclis çoğunluğunu elde edemeyen AKP, sürekli Anayasa’yı deliyor ve bu uygulamaları arkasına getiriyor. O yüzden bugün Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Çünkü Meclis Başkanı tarafsız değildir.Grup toplantılarında parti üyesi Başkandır.” Bu nedenle beş yıl içinde, bu yıl ve bu dönemde Anayasa’ya, insan haklarına ve kişi güvenliğine aykırı olan tüm kanunları ve Cumhurbaşkanlığı kararlarını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız” dedi.

CHP, TBMM Genel Kurulu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı’nın kurulmasına ilişkin kararını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Başvuru dilekçesinde, dava ile Anayasa’nın 94. maddesi ile TBMM İçtüzüğü’nün 9, 10 ve 11. maddelerine ve içtüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle kararın iptali istendi.

Konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nde açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, şunları söyledi:

“PARLAMENTO LİDERİNİN ETKİSİ DEĞİL”

“Anayasa Mahkemesi’ne ilk celsede alınan bir karardan dolayı başvurmamayı çok isterdim. Bir hukukçu olarak Anayasa Mahkemesi’ne ne kadar başvurursam o kadar keyfim yerine gelir. Çünkü Anayasa’nın bozulmasını asla istemem. ihlal edilmeyecek, Anayasa’ya aykırı karar ve kanunlar çıkarılacak.Ancak AKP zihniyetinin daha ilk oturumda Başkanlık Divanı’nın oluşumunda bir üye için Anayasa’nın 94. maddesini attığını görüyorum. Halkın iradesi ile çoğunluğu elde edemeyen, hep Anayasayı delen ve arkasında duran ve bu uygulamaları getiren bir partidir.Onun için bugün Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk.Çünkü Meclis Başkanı tarafsız değildir.Bir parti üyesi Cumhurbaşkanını alır. Grup toplantılarında kapıdan arabaya kadar.Onun için bu yıl ve bu dönemde Anayasa’ya, insan haklarına ve kişi güvenliğine aykırı olan tüm kanunları ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini beş yıl içinde Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz.”

NE OLDU?

TBMM Genel Kurulu’nda dün AKP Grubu’nun Başkan hariç 20 kişilik “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı”nın kurulması ve görev dağılımının 1 başkan yardımcısı, 3 katip üye, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Grubu’na 1 mülki amir, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Grubu’na 1 genel başkan yardımcısı, 1 mülki amiri, Milliyetçi Hareket Partisi Grubu’na 1 genel başkan yardımcısı, 1 mülki amir, UYGUN Parti Grubu’na 1 katip “Üye olma teklifi” kabul edildi.Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ‘tarafsız’ olduğu gerekçesiyle meclis üyeliğinden çıkarılarak AKP’nin Başkanlık Divanı’ndaki çoğunluğu sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu