Haber

Enerjiye zam elektriğe geliyor

AK Parti milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu tasarıda kritik bir unsurla, yenilenebilir enerji kaynakları için devletin sağladığı “satın alma garantisi”nin TL cinsinden belirlenmesi zorunluluğu kaldırıldı.

Bu doğrultuda konutlarda kullanılan elektrik faturalarının döviz kuru arttıkça değerinin artacağı belirtiliyor. Mevcut maddede yurt içi kaynak yalnızca TL bazında en düşük teklifi veren firmalara tahsis edildi.

‘TL’ TERİMİ KALDIRILACAK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Tasarıyla birlikte ‘TL’ ibaresi kaldırılarak ihale şartnamesinde ihalenin yapılacağı para biriminin belirlenmesinin önü açılacak. Kanun değiştiğinde rüzgar ve güneşten elektrik üreten santraller, sahiplerine dolar veya euro cinsinden satın alma garantisi verebilecek. Bu durumda, tıpkı ithal doğalgaz ve ithal kömür gibi ‘yerli ve milli’ elektriğin fiyatı da döviz kuru arttıkça değerlenecek. Elektrik faturası her zaman artacaktır.

GÖLLERDE DE ENERJİ SANTRALİ KURULACAK

Teklifle birlikte halen sadece denizlerde kurulabilen güneş ve rüzgar enerji santralleri artık doğal, yapay ve barajlar dahil tüm göller üzerine kurulabilecek. Enerji ve Ortak Kaynaklar Bakanlığı, içme ve kullanma amaçlı alanlar dışındaki her türlü göl, gölet veya barajı ‘yenilenebilir enerji kaynağı’ ilan edebilecek ve rüzgar veya güneş enerjisi santrallerinin kullanımına açabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu