Haber

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tajani, Kosova’da temaslarda bulundu

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Kosova’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla ile bir araya geldi.

Tajani ve Gervalla, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Kosovalı Bakan Gervalla, burada yaptığı açıklamada, ülkesine verdiği desteklerden dolayı İtalya’ya teşekkür etti.

İtalyan mevkidaşıyla Kosova’nın ekonomi alanındaki ilerlemesi, ortak Avrupa değerleri, kurumsal reform ve ülkedeki yatırımların artırılması konularını ele aldıklarını aktaran Gervalla, Kosova ve Avrupa’daki mevcut jeopolitik durum hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Gervalla, “(Görüşmede) Sırbistan’ın, ülkemizin içişlerine yönelik büyük müdahaleler, şiddet içerikli tehditler ve savaş aracılığıyla Kosova’yı istikrarsızlaştırma çabaları hakkında konuştuk. Hukukun üstünlüğünün sadece Kosova’da değil tüm bölgede verilebilecek gerekli bir cevap olduğundan bahsettik. Çünkü sadece hukukun üstünlüğü, bölgemizdeki sorunlara sürdürülebilir bir çözüm sunabilir.” diye konuştu.

Kosova-Sırbistan diyaloğunun asla geriye dönmemesi gerektiğini vurgulayan Gervalla, bu taraftaki son sonucun karşılıklı tanıma dışında diğer bir şey olamayacağını söyledi.

“Barışı desteklemeye kararlıyız”

İtalya Dışişleri Bakanı Tajani de Sırbistan ve akabinde Kosova’ya gerçekleştirdiği ziyaretlerin “uzlaşmaya varmak için İtalya’nın her iki ülkeyi de desteklediği” yönünde bir mesaj olduğunu vurguladı.

Tajani, “Barışı desteklemeye kararlıyız ve tek taraflı teşebbüslerde bulunmayız. Bir arada çalışıyoruz, ortak tahliller buluyoruz. Birebirini Sırbistan’da da tabir ettim zira hedefimiz meseleleri tahlile kavuşturmak.” dedi.

Ülkede araçlarının plakalarını yeniden tescil etmeyen “yasa dışı” plaka sahiplerine para cezası uygulanmasının 48 saat ertelenmesi sıkıntısına değinen Tajani, hem Sırbistan hem Kosova tarafını problemlerin tahlile kavuşturulması tarafında istekli olduğunu gördüğünü tabir etti.

Balkanların yeteri kadar acılar çektiğine işaret eden Tajani, artık bölgede yeni problemlerin çıkarılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu