Haber

İzmir’deki tarihi camiler hırsızların hedefi oldu

İZMİR’in Konak ilçesindeki tarihi Kumrulu Camii’nin fotoselli muslukları, Esnaf Pir Camii’nin kapı, pencere ve muslukları ile Aliağa Camii’nin çatısındaki kurşun kaplamalar çalındı. Aliağa Camii imamı Mehmet Pehlivan, “2 ay önce yağmur oluklarımızın ardından musluklarımızın çalındığını gördük. Şimdi son bir aydır camimizin kubbesindeki mermiler çalındı.”

Basmane ve Kemeraltı’ndaki tarihi yapılar hırsızlar tarafından talan ediliyor. Sanat değeri taşıyan tarihi İzmir evlerinin kapı ve pencerelerinin çalınmasının ardından tarihi camiler de hırsızların hedefi oldu. Tarihi Kumrulu Camii’nin fotoselli muslukları, 18. yüzyıl başlarında yapıldığı sanılan Esnaf Şeyh Camii’nin kapı, pencere ve muslukları ile 17. yüzyıldan kalma Aliağa Camii’nin çatısındaki kurşun kaplamalar çalındı. .

10 yıldır Aliağa Mescidi imamı olduğunu belirten Mehmet Pehlivan, kubbedeki kurşun kaplamaların modüller halinde çalındığını söyledi. Pehlivan, “9 yıl süren tadilattan sonra camimiz yeniden ibadete açıldı. Son birkaç aydır camimizin farklı yerlerinde hırsızlıklar yaşanıyor. 2 ay önce yağmur oluklarımızın ardından musluklarımızın tıkandığını gördük. çalıntı şimdi camimizin kubbesindeki kurşunlar son 1 aydır çalındı ​​elimizde kamera görüntüleri var ilgili birimlere şikayette bulunduk gerekli yerlerden sonuç bekliyoruz camimiz 800 metrekarelik bir alanda çok korunaklı değil. Her taraftan atlayarak girebiliyorlar. Gece geç saatlerde kubbenin mermilerini çalıyorlar. “Bu bölgede hırsızlık hep oluyor. Biz sadece polise ihbar ederiz, elimizden gelen bu. Polis bir analiz önerisi bulmaya çalışıyor. Yakalandılar, yine geliyorlar, benim gördüğüm bu.” üyesi Ahmet Yardımcı “Daha önce cuma namazı kılınıyordu. Ramazan ayında da açıldı ve 1 ay açık kaldı. Ramazan ayı boyunca Kumrulu Camii’nde hem teravih hem de beş vakit namaz kılındı. Diyanet’ten bir yetkili gelip bütün anahtarları aldı ve buraları kapattı. 6 aydır kullanılmıyor” dedi. ESNAF PİR CAMİİ RESTORASYON YAPILACAK

Hırsızlığın ardından İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Esnaf Pir ve Aliağa Camii’nin mülklerinin kendilerine ait olduğunu bildirdi. Yetkililer, Aliağa Camii’nin onarıldığını, müftülüğe tahsis edildiğini ve ibadete açıldığını söyledi. Yetkililer, kapalı olan Esnaf Pir Camii’nin 30 Ekim 2020’deki depremde hasar gördüğünü, tamir ve onarımı için proje hazırlandığını, bu süreçte çok sayıda hırsızlık yaşandığını, bölgede güvenlik tedbirlerini artırmak için polisle yazıştıklarını, ve bölge bekçiler tarafından denetlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu