Haber

Kolombiya Devlet Başkanı Petro’nun oğlu gözaltına alındı

Kolombiya Başsavcılığı, Devlet Lideri Gustavo Petro’nun oğlu Nicholas Petro’nun “kara para aklama” ve “yasadışı zenginleştirme” suçlamalarıyla gözaltına alındığını duyurdu.

Reuters’in haberine göre savcılık, Nicolas Petro’nun hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındığını duyurdu.

İNCELEME MART AYINDA BAŞLADI

Atlantico bölgesinden bir siyasetçi olan Nicolas Petro, uyuşturucu kaçakçıları tarafından babasının barış çabalarına dahil olmaları için kendisine para ödendiği yönündeki iddiaların temelsiz olduğunu ileri sürerek Mart ayında kendisi hakkında açılan soruşturmayı memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Soruşturma kapsamında Nicholas Petro’nun eski eşi Daysuris del Carmen Vasquez de gözaltına alındı. Carmen Vasquez ayrıca ‘kara para aklama’ ve ‘kişisel veri ihlali’ ile suçlandı. Daysuris del Carmen Vasquez daha önce yerel basına, diğer yolsuzluk iddialarının yanı sıra uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan iki kişinin Nicholas’a babasının kampanyasına dahil olması için para ödediğini söylemişti.

PETRO: MÜDAHALE ETMEYECEĞİM, HUKUK BAĞIMSIZ ÇALIŞIYOR

Konuyla ilgili X (Twitter) hesabından açıklama yapan Kolombiya Devlet Lideri Gustavo Petro, çocuklarından birinin cezaevine girdiğini görmenin acı verici olduğunu ancak başsavcılığın her şeyin hukuka uygun olacağının güvencesini verdiğini belirtti. Petro, “Başsavcıya da söylediğim gibi kararlarına müdahale etmeyeceğim, baskı yapmayacağım. Bırakın hukuk özgürce işlesin” dedi.

Başsavcılık, gözaltı işlemlerinin yerel saatle 06.00 sıralarında gerçekleştiğini belirterek, “Daha önce bahsedilen suçlar için dava açılacak ve hürriyeti kısıtlayıcı tedbirler istenecek.” Buna göre Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili mahkemeden kabahat iddiasıyla iki zanlının tutuklanmasını talep edecek. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu