Haber

Sürdürülebilirlik yeni teknoloji yatırımlarını tetikliyor

İSTANBUL (IGFA) – EY Sektörlerin Geleceği Araştırması 2023, gelişmekte olan yeni nesil teknolojilere yönelik yatırım kararlarında sürdürülebilirliğin kilit bir faktör olduğunu gösteriyor.

Türkiye’den yoğun bir katılımın olduğu küresel araştırmaya katılan şirketlerin %76’sı, bu alandaki yatırımlarında çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) konularını öncelikli faktörler olarak belirtiyor. Araştırmaya göre Türkiye’de şirketlerin en çok yatırım yaptığı yeni nesil teknoloji alanı; robotik ve otomasyon. Bunu sırasıyla yapay zeka, uç bilişim ve IoT teknolojileri takip ediyor.

Uluslararası danışmanlık firması EY (Ernst & Young), Endüstri Araştırmalarının Geleceği dördüncü versiyonunu duyurdu. EY araştırması, işletmelerin yeni nesil teknoloji alanlarındaki yatırım kararlarının giderek daha fazla sürdürülebilirlik ve çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) hedefleri tarafından yönlendirildiğini ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan 73’ü Türkiye’den olmak üzere 1.325 şirketin %76’sı ÇSY’yi öncelikli yatırım kriteri olarak gördüklerini belirtirken; Hükümlerin %81’i ESG’yi 5G yatırımlarında temel ilke veya önemli bir faktör olarak içeriyor. İşletmelerin bu inancını destekleyen araştırma verilerine göre, yanıt verenlerin %76’sı gelişen teknolojilerin, planlarının karbon emisyonlarını azaltmada kritik bir rol oynayabileceğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu