Ekonomi

Otokar’dan Romanya’ya elektrikli otobüs ihracatı

Türkiye otobüs pazarının önderi Otokar, Romanya’nın Mogoşoaia Belediyesi’nin elektrikli otobüs ihalesini kazandı. Sözleşmesi imzalanan ihale kapsamında Mogoşoaia’ya 12 adet elektrikli e-KENT otobüs teslim edecek olan Otokar, şehrin elektrikli dönüşümüne öncülük edecek. İtalya, Fransa, İspanya başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesinde toplu ulaşım şirketleri ve belediyeler tarafından denenerek büyük beğeni kazanan 12 metrelik etraf dostu e-KENT’lerin teslimatı 2023 yılında yapılacak.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, küresel ölçekteki başarılı çıkışını sürdürüyor. Yılın ilk yarısında 6 metreden 18,75 metreye kadar uzanan elektrikli otobüs ailesinin lansmanını yaparak Türkiye’de ve yurt dışında birçok fuara iştirak gösteren Otokar’ın elektrikli otobüslerinin yeni adresi Romanya oldu. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 50’yi aşkın ülkesinde on binlerce otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu, inançlı seyahat imkânı sunan şirket, Romanya’nın Mogoşoaia Belediyesi’nin elektrikli otobüs ihalesini kazandı. Kontratı imzalanan ihale kapsamında Otokar, 12 adet elektrikli e-KENT otobüsünün teslimatını 2023 yılı içinde yapacak. Otobüsleriyle kentin elektrikli dönüşümüne öncülük edecek olan Otokar, araçların 9 yıl satış sonrası hizmet ve bakımını da üstlenecek.

Daha pak bir etraf, daha sessiz trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlamak maksadıyla tasarlanan e-KENT’in test edildiği Almanya, İspanya, İtalya, Fransa başta olmak üzere Avrupa genelinde yolcular, otobüs şirketleri ve belediyeler tarafından büyük beğeni kazandığını söyleyen Otokar Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman, şirketin elektrikli otobüs alanında savını artırdığını belirtti.

AVRUPA’DA BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Otokar’ın değişen müşteri ihtiyaç ve beklentilerini küresel ölçekte yenilikçi teknolojiler ile karşıladığına dikkat çeken Erman, “Kendi teknolojimiz ile rekabet gücü yüksek, çevreci araçlar geliştiriyoruz. On binlerce aracımız dünyanın dört bir yanında 50’den fazla ülkede hizmet veriyor. 5 ay önce lansmanını yaptığımız 6 metreden 18,75 metreye kadar uzanan yeni elektrikli otobüs ailemiz Türkiye’de ve Avrupa’da büyük beğeni topladı. Kullanıcılarımız eserlerin sıfır emisyona sahip, sessiz araçlar olmasının yanı sıra taşıma gücü yüksek ve toplam sahip olma maliyetinin düşük olmasına değer veriyor. Otokar’ın elektrikli otobüs ailesini geliştirirken bu muhtaçlıkları odağımıza aldık, geleceğin beklentilerine uygun ülkü bir eser ailesi oluşturduk ” dedi.

“İHRACATTAKİ İDDİAMIZI ELEKTRİKLİ OTOBÜS AİLEMİZLE ARTIRIYORUZ”

Farklı güzergahlar için geliştirdikleri farklı uzunluk ve kapasiteli araçların Avrupa’daki otobüs işletmecileri ile operatörlerin kısa sürede ilgisini çektiğini belirten Kerem Erman, “Sürdürülebilirlik ve etraf odaklı yaklaşımlarıyla toplu ulaşımda alternatif yakıtlı araçlar dönüşümü başlatan ülkelerde yollarda olmaktan memnunuz. Otokar olarak ihracattaki argümanımızı elektrikli otobüs ailemizle artırıyoruz. Toplu ulaşımda yeni bir periyot başlatacak olan e-KENT’lerin Mogoşoaia halkına güzel olmasını diliyoruz” açıklamasını yaptı.

TAM ŞARJLA 300 KM YOL YAPAN E-KENT KENTLERİN HAVASINI DEĞİŞTİRİYOR

Dinamik, şık, çağdaş dizaynıyla dikkat çeken e-KENT, lansmanından günümüze binlerce Avrupalı tarafından deneyimlendi. Kentlerin değişen gereksinimlerine en uygun tahlili sunacak halde Otokar Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen araç, farklı batarya kapasite seçenekleri sunuyor. Otobüsün Li-ion NMC bataryaları, süratli ve yavaş şarj özellikleriyle nakliyata çeviklik katıyor. Tam şarjla topografya ve kullanım profiline bağlı olarak 300 kilometre üzerinde menzile ulaşabilen e-KENT, geniş iç hacmi ile yolcular için daha düzgün görüş ve konfor sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu