Haber

Suudi Arabistan ve Suriye’den normalleşme yolunda değerli adım

Suudi Arabistan ve Suriye, konsolosluk hizmetlerinden ve iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlamasından memnun olduklarını açıkladı.

Yaklaşık 12 yıl sonra Suriye’deki Beşar Esad yönetiminin Dışişleri Bakanı Faisal al-Mikdad’ın Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile görüşmesinin ardından ortak açıklama yapıldı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansına (SPA) göre, “İki taraf, iki ülke arasındaki konsolosluk hizmetlerinin ve uçuşların yeniden başlaması için prosedürlerin başlatılmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı”ifadeler yer aldı.

Görüşmede, Suriye’nin toprak bütünlüğü, Arap kimliği, istikrarı ve güvenliğini koruyacak siyasi çözüme ulaşma çabalarının ele alındığı kaydedildi. Ayrıca görüşmelerde iki taraf arasında Suriye’de kapsamlı bir siyasi analize ulaşmak için atılması gereken adımlar ele alındı.

Mikdad’ın ziyareti, Esad yönetiminin Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye’de ayaklanmaların başladığı 2011’den bu yana Suudi Arabistan’a yaptığı ilk ziyaret oldu.

sapancahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu