İş

TotalEnergies, Rönesans Enerji’ye yüzde 50 ortak oldu

Taahhüt ve yatırım faaliyetlerinin yanı sıra enerji sektöründe de faaliyetlerine devam eden Rönesans Holding, uluslararası iştiraklerine bir yenisini daha ekledi. TotalEnergies, Rönesans Holding’in iştiraki olan Rönesans Enerji’nin yüzde 50’sini satın aldı. Paydaş anlaşması ile Türkiye’nin yeşil dönüşümüne öncülük edecek olan Rönesans Enerji, sektördeki ilk 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyor.

Ortaklıklarıyla Türkiye’de 7 milyar Euro’yu aşkın yatırım yapan Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir enerjide Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük iş ortaklıklarından birine imza attı. Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan TotalEnergies ile Rönesans Holding arasındaki ortaklık sözleşmesi 21 Temmuz 2023 Cuma günü İstanbul’da imzalandı. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro’nun katılımıyla düzenlenen törende paydaş sözleşmesi Rönesans Holding Lideri Erman Ilıcak ile TotalEnergies Doğalgaz, Enerji ve Yenilenebilir Enerji Lideri ve Yönetim Kurulu Üyesi Stéphane Michel tarafından imzalandı.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 3 YEŞİL ENERJİ ŞİRKETİNDEN BİRİ OLMA HEDEFİ”

Anlaşmaya göre, Rönesans Holding’in küme şirketlerinden Rönesans Enerji’nin yüzde 50 hissesi TotalEnergies tarafından satın alındı. Rönesans Holding ve TotalEnergies ortaklığında (yüzde 50-50) faaliyetlerine devam edecek olan Renaissance Power, prestijli 6 hidroelektrik santral (HES) projesiyle 166 megavatlık bir yetkilendirme gücüne sahip. Yeni dönemde de %100 yenilenebilir enerji portföyü ile büyümesini sürdürerek Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedeflemektedir.

TOPLAM YATIRIM MİKTARININ 10 MİLYAR AVRO’YU AŞMASI HEDEFİ

Gelirinin büyük bölümünü yurt dışındaki proje ve yatırımlardan elde eden ve Fransa merkezli Meridiam, Japon Sojitz, Koreli Samsung gibi uluslararası iş ortaklarıyla Türkiye’de 7 milyar Euro’yu aşkın yatırım yapan Rönesans Holding, 2028’in prestijiyle Türkiye’de yaptığı toplam yatırım tutarını farklı iş kollarındaki yatırımlarıyla 10 milyar Euro’nun üzerine çıkarmayı hedefliyor.

GÜÇ DÖNÜŞÜMÜ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ODAKLI

İmza töreninde konuşan Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktar, enerji piyasalarının küresel ölçekte değerli bir dönüşüm sürecinde olduğunu belirterek, geçmişte arz güvenliği odaklı yürütülen güç tartışmalarının artık iklim değişikliği ile mücadelede ağırlaştığını, hatta neredeyse iklim değişikliği merkezli hale geldiğini belirtti. Bakan Bayraktar, “Bu çerçevede iktidarda elektrifikasyon, dekarbonizasyon, çeşitlendirme ve dijitalleşme yeni trendler olarak ortaya çıkıyor. Tabii ki bu dönüşümün çok kolay olmadığını ancak reel siyaset ve düzenlemelerle tasarlanması ve desteklenmesi gerektiğini belirtmek isterim. Güç dönüşümünün başarılı olabilmesi için akılcı, esnek ve tüketiciye duyarlı politika setlerini hayata geçirmemiz gerekiyor. Ancak tüm bunların yanında piyasalardaki güç, para politikaları ve tedarik zincirindeki gelişmeler jeopolitik açıklamayı güç dönüşümünün sorunları haline getirdi.”

Pandemiye, bölgemizde başlayan savaşa ve son yıllarda 6 Şubat depremlerine rağmen ülkemizin güçlü ve dayanıklı enerji altyapısıyla bu süreçlerden başarıyla geçtiğini belirten Bakan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki dönemde, ülkemizin iklim değişikliği ile mücadele çabaları doğrultusunda, güçlü ve uygun maliyetli bir elektrik arzının yanı sıra yeni bir yatırım ve reform girişimini başlatıyoruz. Bu kapsamda 3 ana hedefimiz var. Birincisi Türkiye’nin artan elektrik talebini karşılamak, ikincisi kaynakların etkin dağılımını sağlamak, üçüncüsü ise kaynak çeşitlendirmesidir. Bu doğrultuda öne çıkacak başlıca alanlar şunlardır: Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Nükleer Enerji, Talebe Katkı Sağlamak. daha fazla rekabet gücü için, Dijitalleşme, Geçiş Yakıtı Olarak Hidrojen, Yeni güce karşı gücün artırılması, Hidrojen güvenliği, Talebe yönelik gücün artırılması. Ülkemizin 2053 yılına kadar karbon nötr ülke olmasını mümkün kılan bir alandır. Aynı zamanda yenilenebilir enerji, Cumhurbaşkanımızın 2053 yılına kadar karbon nötr ülke olma hedefi doğrultusunda Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele hedefleriyle de uyumludur.”

KURULU GÜCÜMÜZÜN YAKLAŞIK YÜZDE 55’İ YENİLENEBİLİR GÜÇ KAYNAKLARINDAN OLUŞMAKTADIR.

Türkiye’nin son 20 yılda kaynaktan teknolojiye yenilenebilir enerjide büyük bir atılım yaptığını hatırlatan Bakan Bayraktar, “Bugün kurulu gücümüzün yaklaşık yüzde 55’i yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Bu anlamda dünyada 12’nci, Avrupa’da 5’inci sıradayız. Geçen Şubat’ta” 2035 yılında açıkladığımız Türkiye Milli Güç Planı’ndaki hedefimiz, 2035 yılına kadar yenilenebilir enerjinin payını yüzde 65’e çıkarmak. önümüzdeki 12 yıl boyunca her yıl toplamda 3000 MW Güneş, 1500 MW Rüzgar ve 5000 MW Offshore (offshore) rüzgar olmak üzere bunu yapmaya devam edecektir. “Yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek ekonomimize kazandırmak istiyoruz. Yenilenebilir enerji yatırımlarımıza hız verirken, söz konusu teknolojileri kritik madenlerden ekipman üretimine, Ar-Ge’den insan kaynağı eğitimlerine kadar geniş bir ekosistemde bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz.”

Cumhurbaşkanımızın son Körfez ziyaretinde Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile çok sayıda anlaşma imzalandığını, bu üç ülke ile önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji başta olmak üzere enerjinin diğer alanlarında da önemli işbirliklerine imza atılacağını belirten Bakan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün, Rönesans Holding ile birlikte Fransa’nın en büyük şirketlerinden biri olan ve yakın zamanda petrol ve gaz şirketinden elektrik şirketine dönüşen Total Energies’in ülkemizin yenilenebilir enerji sektörüne yeni yatırımlar yapmak üzere yeni yatırımların içindeyiz. Bu anlaşma ve yatırım amacımız, ekonomimize ve elektrik bölümümüze duyulan güvenin bir göstergesidir. Bin megavata ulaşma hedefinin bir an önce 5 bin megavat olarak güncellenmesi gerektiğine inanıyorum.”

İŞTİRAKLERİMİZ HEM SEKTÖR HEM DE Türkiye İÇİN BÜYÜK ÖNEMLİDİR

Rönesans Holding Lideri Erman Ilıcak, imza töreninde yaptığı konuşmada, TotalEnergies ile gerçekleştirdikleri ortaklıkla Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne öncülük etmekten gurur duyduklarını söyledi. Erman Ilıcak, Rönesans Holding olarak yaptıkları her işte daha iyiyi hedefleyerek dünyada örnek alınan birçok proje ve yatırıma imza attıklarını hatırlatarak, “30 ülkedeki şirketlerimizle ciromuzun yaklaşık yüzde 70’ini yurtdışındaki faaliyetlerimizden elde ederken, yatırımlarımızı ağırlıklı olarak Türkiye’ye yapıyoruz. Tabii ki tüm bu çalışmaları yaparken bizim için en önemli konulardan biri iş ortaklarımızla kurduğumuz uzun vadeli ilişkiler oldu. Ülkemiz artık uluslararası iş ortaklıklarını ve enerji yaratma kabiliyetimizi kullandı. aynı enerji alanında ülkemize değer katmak için “Yenilenebilir enerji alanında güçlerimizi birleştiriyoruz. TotalEnergies’in yenilenebilir enerji alanında büyümek için ana ülkelerden biri olarak Türkiye’yi ve iş ortağı olarak Rönesans’ı seçmesi sadece bizim için değil, sektörümüz ve ülkemiz için de çok pahalı. Bu ittifakın Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük yenilenebilir enerji iş ortaklıklarından biri olmasından da ayrıca mutluyuz.”

YENİ TEKNOLOJİLERİ VE YATIRIM FIRSATLARINI YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ

Rönesans Enerji’nin kurulduğu günden bu yana sadece yenilenebilir enerjiye yatırım yaptığını dile getiren Erman Ilıcak, “%100 yeşil enerji portföyü ve 5 yıllık detaylı yatırım planı, Türk enerji sektörünün gelişmiş yapısı, büyüme potansiyeli ve Rönesans Enerji’nin bu potansiyeli en doğru şekilde değerlendirecek şirketlerden biri olması bu ortaklığın gerçekleşmesinde değerli etkenler oldu. Faaliyet gösterdiğimiz her alanda olduğu gibi elektrik iş kolunda da ülkemize liderlik edeceğiz” dedi.

2028 YILINDA TÜRKİYE YATIRIMLARIMIZ 10 MİLYAR AVROYU AŞACAK

2023 yılının kendileri için çok anlamlı bir yıl olduğunu sözlerine ekleyen Erman Ilıcak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümünün coşkusunu yaşarken, Rönesans Holding olarak 30. yılımızı kutluyoruz. Şirketimizin kuruluş yıldönümünde böyle bir katılımla tarihe damgasını vurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu süreçte, ülkelerimiz arasında bir finansman veya müteahhitlik şirketi oluşturma kabiliyetimizi birleştirerek kendimizi hiçbir zaman sadece bir yatırım veya müteahhitlik şirketi olarak görmedik. “Ekonomisine değer katacak stratejik ve öncü projelere imza atmayı başardık. Rönesans Holding olarak bilgi birikimimizi ve sermayemizi ağırlıklı olarak yurtdışındaki projelerimizden alıyoruz. Uluslararası ortaklarımızla birlikte bu birikimi ve sermayeyi ülkemize ve insanımıza istihdam sağlayan yatırımlara dönüştürdük. Bu yatırım ölçüsü bugün itibarı ile 7 milyar Euro’yu aşıyor. Farklı iş kollarındaki yatırımlarımızla, ülkemizdeki toplam yatırım tutarının 2028 yılı itibarıyla 10 milyar Euro’yu geçmesini bekliyoruz.”

2040 YILINDA NET SIFIR EMİSYONA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ

Rönesans’ın yeni bir çağa giden yolculuğunda sürdürülebilirliği en önemli değer olarak gördüklerini vurgulayan Ilıcak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geleceğe adım atarken, sürdürülebilir bir geleceği garanti altına almakta kararlıyız. Rönesans Holding olarak, dünyada kabul gören 2050’den tam 10 yıl önce, 2040 yılında toplam emisyonlarımızı sıfıra indirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza devam ederken, 2030 için orta bir hedef belirledik ve emisyonlarımızı 2022’ye kıyasla yüzde 55 oranında azaltma taahhüdünde bulunduk. Bu doğrultuda Rönesans Power, sürdürülebilirlik taahhütlerimizin en büyük itici gücü olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu