Haber

Arap-Japon Siyasi Diyalog Bakanlar Toplantısında Barışçıl Çözüm Çağrısı Yapıldı

Arap-Japon Siyasi Diyalog Bakanlar Toplantısı’nda, Filistin’deki sivillerden Ukrayna krizine, Sudan’dan Libya’ya ve bölgedeki su sorunlarına kadar pek çok konuya barışçıl çözüm bulunması yönünde çağrıda bulunuldu.

Merkezi Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Arap Birliği’nde düzenlenen Arap-Japon Siyasi Diyalog Bakanlar Toplantısı 3. Dönem Çalışmalarının sona ermesinin ardından ortak açıklama yapıldı.

Başkanlığını Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri ve Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa’nın yaptığı toplantıya Arap ülkeleri dışişleri bakanları, heyet liderleri ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abu Ghaith katıldı.

Açıklamada, Filistinli sivillerin korunmasının yanı sıra işgal altındaki Doğu Kudüs’teki kutsal mekanlardaki tarihi durumun değiştirilmeden korunması gerektiğine vurgu yapılarak, Gazze’deki insani duruma ilişkin endişelere dikkat çekildi.

Açıklamada, Ukrayna’daki savaş ile Libya, Suriye ve Yemen’deki siyasi krizlerin çözülmesinin önemine dikkat çekilerek, Sudan’daki krizin çözümüne yönelik mekanizmanın kurulması istendiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Kore Yarımadası’nda yaşanan son gelişmeler karşısında duyulan kaygıya da değinilerek, yarımadanın nükleer silahlardan tamamen temizlenmesi için somut adımların atıldığı vurgulandı.

Açıklamada, uluslararası toplumun Kuzey Kore’ye yönelik insani kaygılarının giderilmesinin önemine dikkat çekilirken, Suriye rejiminin bu noktada çekinceleri olduğu belirtildi.

Açıklamada, su kıtlığı çeken ülkeler başta olmak üzere tüm Arap ülkelerinin su güvenliğinin korunmasına yönelik bir davette bulunuldu.

camardiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu