İş

DTSO’dan İzmir’e 35 metrelik örme peynir jesti

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık işbirliğiyle dün başlayan Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Ticaret ve Fuarcılık Kongresi’nin (TTI) 16.’sı ikinci gününde renkli görüntülere sahne oldu. 35 metre uzunluğundaki Diyarbakır örgü peyniri İzmir için 35 plaka numarası ile DTSO standında sergilendi.

Türkiye’nin birçok ilinden katılımcının yer aldığı fuarda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) standı ilk gün olduğu gibi dün de büyük ilgi gördü. Diyarbakır’ın coğrafi işaret tescilli ürünlerinin sunulduğu stantta ev sahibi İzmir’e jest yapıldı. 35 metre uzunluğundaki Diyarbakır örgü peyniri İzmir için 35 plaka numarası ile DTSO standında sergilendi. Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret tescili alan 48 eser tanıtılarak yöresel lezzetler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Tarihi ve kültürel mekanların fotoğraflarının sergilendiği stantta sanatçılar klasik ezgileri seslendirdi. İş dünyasının değerli temsilcileri ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği stantta halaylar gerçekleştirildi.

Travel Turkey İzmir Fuarı’nı değerlendiren DTSO Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra eşsiz lezzetlerini tanıtmak için İzmir’de açtıkları stantlara ilginin yoğun olduğunu söyledi. DTSO olarak bugüne kadar şehre özgü 48 ürün için Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret tescili aldıklarını belirten Tayinlamak, “Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış Diyarbakır, sahip olduğu derin- köklü tarihi, yüzlerce tarihi ve kültürel değeri ile dünyanın sayılı şehirlerinden biri konumunda olduğunu belirterek, “Biz de Fuar Komisyonu olarak bu değerlerin tanıtılması konusunda yol haritamızı genişlettik. İlimizi hem gastronomi hem de turizmde hak ettiği yere getirmekte kararlıyız.” – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu