Haber

İsveç hükümeti: Terör örgütüne katılmak suç sayılmalı

Terörle mücadeleye ilişkin anayasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği İsveç’te bir adım daha atılıyor.

Daha önce 1 Haziran 2023’te İsveç topraklarında terör propagandası yapmanın ve örgütün paçavralarını sallamanın suç sayılacağı yasa çıkmıştı. uygulanacağı belirtildi.

Örgüte katılmaya karşı adım

Stockholm yönetimi terörle mücadelede yeni bir teklif sunduğunu açıkladı. Hükümet, örgüte katılmayı suç saymayı teklif ediyor.

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre Psikolojik Savunma Ajansı, ülkeye yönelik tarzın daha agresif hale geldiğini belirtti.

İsveç savunması: Yabancı aktörler iş başında

Teşkilat Lideri Mikael Tofvesson bir basın toplantısında “yabancı aktörlerin” İsveç’in terörizm için meşru bir hedef olduğu fikrini yaymaya çalıştıklarını iddia etti.

Ülke istihbarat teşkilatına göre İsveç’e yönelik terör tehdidinin seviyesi yükseltilmedi ancak Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakılmasına ilişkin son yansımaların “kendi içinde tehdit” olabileceği kaydedildi.

Gözden kaçırma İsveç, Türkiye ve İslam karşıtı provokasyonlar bunu güvenlikleri için riskli buldu Haberin Detayları

“Terör Yasası yetmez”

İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

Terör yasasının yetersiz olduğu açıktır. Bundan sonra terör örgütünün faaliyetlerini sürdürmek veya güçlendirmek için terörle bağlantılı bir dizi farklı faaliyeti suç olarak değerlendirmek istiyoruz.

Katılım teşebbüsü ve finansmanı suç sayılacak

Hükümet, örgüte katılma girişimlerinin ve bir oburun katılımının finanse edilmesinin kabahat sayılmasını istiyor. Strömmer buna bir örnek verdi:

Terör örgütünün faaliyetlerine katılmak için seyahat edecek başka bir kişiye uçak bileti almak söz konusu olabilir.

haberkagithane.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu